Contact
Home

Click here for 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009 winners!





2009 High Point Novice Exhibitors

Pictured left to right are:  Kendall Cross, Lea Barrow, Elise Webb, Will Parrish, Shania Williams


2009 Top Ten Experienced Exhibitors

Pictured left to right back row: Hannah Morgan, Scout Josey, Kaitlyn Cawley, Kandice Hooper & Ty McDermitt

Pictured left to right front row: Jaime Webb, Camille Odom, Taylor Waldrop, Taylor Cross, Scout Josey


Winner of the Show Box

 Scout Josey – Franklin County 4-H


Division Winner West Georgia Lamb Classic
 Shown by Logan Waldrop
Bred by Odom Club Lambs

Reserve Champion
2009 Franklin County Lamb Show

Mikalah Potts
Heard County 1st Place Class Winner. Breeder M&M Livestock and Stamey Club lambs.
     

Katie Ennis
GCLPA Furturity, Division 1 Champion, Breeder Stamey Club Lambs.

Brycen Potts, Mikalah Potts,
& Katie Ennis,
Northwest Georgia Lamb Classic all three 1st Place Class Winners. Breeders M&M Livestock and Stamey Club Lambs.

Will Porter
Class Winner
SE Empire
By CORRECT CHANGE
     

Reserve Champ Breeding Ewe
Ben Porter
By CORRECT CHANGE

Kandice Hooper
Div. Champion
By CORRECT CHANGE

Champion By Hancock
Reserve By CORRECT CHANGE
N.C. GA Breeding ewes
both from Lady Luck Club Lambs
     

Camille Odom
SR Showmanship Champion
By CORRECT CHANGE

Camille Odom
2009 Reserve
Bulldog Bonanza
By CORRECT CHANGE

2009 West Georgia Classic
Heavy Div. Champion & Reserve
By CORRECT CHANGE
     

2009 West Georgia Classic
Grand & Reserve
By CORRECT CHANGE

Devin Edwards(L) with the Grand Champion Lamb and Logan Edwards(R) with the Reserve Champ. lamb at the Northwest Ga. Lamb Classic in Calhoun in August. Both of these lambs one their class at various shows
Bred by Bunn Family Club lambs.

Jamie Webb with her lamb that has been a class winner at many shows and been Division Champion at 2 shows and Reserve Div. at another.
Bred by Bunn Family Club lambs.
 

Grand Champion, Ty McDermitt

Reserve Champion, Kaitlyn Cawley
 

2009 GCLPA Showmen
 

2009 Top 10 Novice Winners

2009 Top 10 Experienced Winners
     

GCLPA Member Mike Bunn presenting an Appreciation Plaque
to Georgia Farm Bureau President, Zippy Duvall for their support of the GCLPA Futurity.
     

Katie Ennis
The sheep is undefeated in class: Farm Credit, GCLPA Futurity, NW Georgia Classic, WGa Classic and Heard Classic *Breeder M&M Livestock

Grand Champion
North Central Progress Show
Madison, Georgia 2009
Breeder: M & M Livestock -
Ram: Impact
Shown by: Anna Katherine Wyllie

Haley Cook Grand Champion Overall, Heavy Weight Division Champ Cleburne Invitational Lamb Show Breeder Mike and Myra Stamey, Stamey Club Lambs
     

Thank you presented to Farm Bureau

Timmy singing in Sunday school

2009 ACC Champion #902
     

Grand and Reserve
West Georgia Lamb Classic

2009 GCLPA Final Drive Change Lambs

Reserve Champion Division - GA National Fair Division Champion Georgia Born & Bred - Georgia National Fair Class Winner -- GCLPA Futurity
Shown by Hannah Morgan
Bred by Southern Cross Farm
     

Reserve Division Champion GA Born & Bred - GA National Fair
Shown by Hannah Morgan
Bred by Southern Cross Farm

Class Winner -- West Georgia Lamb Classic Class Winner - GA National Fair
Shown by Lillyanna McDermitt
Bred by Southern Cross Farm

Champion - Farm Credit Lamb Classic
Shown by Kaitlyn Cawley
Bred by Southern Cross Farm
     
Reserve Champion
Bulldawg Bonanza
Shown by Scout Josey
Bred by Josey Club Lambs
Grand Champion
Colquitt County Livestock Show
Largest county show in Georgia
Shown by Elaine Hurst
Bred by Southern Cross Farm
Many times class & Division Champion
5th Overall
Ga. Bred & Born Ga. National Fair
4th in class NAILE
Shown by Adam Floyd
Bred by Josey Club Lambs
     
Reserve Champion
Chattahoochee Mountain Fair
Champion First Year Feeder Show
Ga. National Fair
Sold in the Madison Lamb Sale
Shown by Candice Hooper
Bred by Josey Club Lambs
Katie Sutherland with Feb. Judge
Class Winner, Champion Commercial, hampion Georgia Born and Bred and Reserve Overall Breeding Ewe
Bbred by Stamey Club Lambs
Katie Sutherland and Jarrett Baldwin
Class Winners, Grand and Reserve Overall Georgia Born and Bred.
Bred by Stamey Club Lambs
     
Class Winner
West Georgia Lamb Show
Shown By Haley Cook
Bred By Southern Cross Farm
Louisiana State Fair
Premium Sale Qualifier Brought $1300.00
Shown By Adrian Graves Frank, LA
Bred By Southern Cross Farm
Many Times Grand Champion
Many Times Class Winner
Shown By Callie Graves Frank, LA
Bred By Southern Cross Farm
     
Class Winner Northwest
Georgia Classic
Shown By Devin Edwards
Bred By Southern Cross Farm
Bethany Shirley (on the right) and Haley Cook (on the left) taking 1st and 2nd place in the Heavy Weight Division at the '08 Cleburne Co. Invitational Lamb Show. Bred by Stamey Club Lambs Ross Coleman, Lainie Wheatman, all the McDermitt kids, Haley Cook, and Bethany Shirley.
     
    Grand Champion Market EWE at the Cleburne ALA Invitational Lamb Show. Bred by Stamey Club Lambs in Calhoun GA